„Kdo mluví pravdu, hlavu si rozbíjí.“
-J. H.-

Ten chuděrka Hus už si toho zažil. Stačí pročíst Jiráska, Beneše, Havlíčka, Sladkovského, Karafiáta, Masaryka, čtyřicet let starou učebnici dějepisu a poslechnout nějaké ty hrdé české holohlavé hospodovlastence, a máte jasno, že Hus byl horlivý humanista, demokrat, bojovník za jednotu a bratrství lidstva, český vlastenec, komunista a jako bílej jezdec jede tmou, bílej meč má nad hlavou… a, samozřejmě, najdou se i tací, kterým není zatěžko pozvat si zahraniční řečníky, aby směle hlásali Husa prakticky jako pětibodového kalvinistu.

Jinými slovy, prakticky není hnutí, pro jehož ideály by Hus nehořel.
Pravda, stačilo by nahlédnout do Husových spisů a drtivá většina našich ach-tak-populárních mytologií by se zbortila jako karty z domečku, ale kdo na to má dneska čas. A proto mi dneska zaplavuje Facebook nespočet Husových citátů, které sdílejí lidé, kteří by se Husovy teologie a jeho způsobů nedotkli ani Dlouhým Bidlem.

…ač, je pravda, asi bych se měl omluvit. To vyjádření bylo trochu zavádějící. Facebook mi zaplavuje nespočet jednoho Husova citátu:

„Hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti.“
…a všichni tleskají.

Otázka je: O jaké pravdě se to tu vlastně mluví? Je strašně roztomilé ohánět se vágní pravdou. Pro vágní hledání vágní pravdy jsou všichni.
Když si celou věc ale trochu zkonkretizujeme a připomeneme si, že podle pravdy bratra Husa by životy drtivé většiny z nás byly jasným svědectvím, že jsme bandou v přepychu se topících bezbožníků, zaprodanců a služebníků pekla, už se ty lajky sbírají trochu hůř.
Když si připomeneme, že Husovo svátostné, konfrontační, nesmlouvavé, na poslušnosti a sebezapření vystavěné křesťanství je jednoduše a prostě jiným náboženstvím, než co se právě chystáte prezentovat na svých relevantních letních akcičkách, jednomu se z toho málem hrknutím vypne Hillsong ve sluchátkách.

Upřímně mě mrzí, že bratr Jan zjevně nemůže poslat anděla s dopisem, jak se staví k tomu, že stav české Církve je takový, že se jeho jménem honosí náboženská organizace, která zná tak bizarní slova, jako jsou „kazatelky“, „farářky“ a „biskupky“, která se hrdě hlásí k tomu, že vzešla z „katolického modernismu“ (https://tinyurl.com/y675ypa3), a jejíž „farářky“ s nadšením docházejí na akce podporovatelů Prague Pride (https://tinyurl.com/y5hu5t4v).
Není to krásné, s jakou grácií a jak kultivovaně a vznešeně se dá močit na Boží Slovo?

Není to krásné, jak směle a odvážně jde mluvit o bránění pravdy (ve společnosti, která masakruje děti po statisících, redefinuje manželství a rouhá se na každém kroku), a přitom spokojeně jít dál s proudem?

Některé biblické principy se prostě neochodí: „Běda vám, … pokrytci, protože stavíte náhrobky prorokům a zdobíte pomníky spravedlivých a říkáte: ‚Kdybychom žili ve dnech svých otců, neměli bychom s nimi na prolévání krve proroků podíl.‘ Tak svědčíte sami proti sobě, že jste synové těch, kteří proroky zavraždili. I vy naplňte míru svých otců! Hadi, plemeno zmijí! Jak uniknete trestu Gehenny?“ (Mt 23:29-33)
„…a nechápou ani to, co říkají, ani to, o čem se tak jistě vyslovují“ (1. Tim 1:7).

Jeden by řekl, že možná už pomalu přišel čas přestat tančit na hrobech Božích mužů s absurdní představou, že s nimi máme co do činění.
Možná už pomalu přišel čas nelovit laciné bodíky vyprázdněného huráčešství.
Možná už pomalu přišel čas uvědomit si, že Hus v tom není s námi, ale proti nám.

„Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu.“
-J. H.-

Podpořte nás